preloder
Bizi Arayın

+90-216-510-85-20

Çalışma Saatleri

Pzt-Cum: 9:00 - 19:00 Cmt: 10:00 - 17:00

Randevu Alın

Güzel bir gülümse size çok yakın!

Protez (Protetik Diş Tedavi)

Protez (Protetik Diş Tedavi)

Diş eksikliklerini gideren, hastaların çiğneme fonksiyonlarının kaybını yeniden kazandıran tedavilerdir. Eksik dişlerin kayıpları estetik bütünlüğün bozulmasına, harflerin ve seslerin düzgün çıkartılamamasına da sebep olabilir. Protetik tedaviler, diş eksikliklerinden kaynaklanan tüm problemleri yerine koyduğu için psikolojik sorunları da ortadan kaldırmaktadır.

Hangi Protezi Yaptırmalıyım?

Eksik diş sayınıza ve eksiklerin bulunduğu yerlere göre, kaplamalar ile sabit protezler, tam ya da kısmi damak protezleri ile hareketli protezler ve eğer kemik hacmi ve yüksekliği uygun ise implantüstü protezler yapılabilir.

Sabit Protezler (Metal-seramik, zirkonyum, tam seramik)

Dişlerin madde kayıpları olduğunda varolan bütünlüğün korunması amacı ile kaplamalar yapılmaktadır. Büyük çürükler veya diş kırıkları bu madde kayıplarına sebep olur.

Yalnızca tedavi mecburiyetinden değil, ayrıca diş renklerinin değiştirlmesi, şekilllerinin düzeltilmesi, aralarında var olan boşlukların kapatılması gibi estetiğinden rahatsızlık duyan hastalarda da kaplamalar uygulanmaktadır.

Estetik ihtiyaca ve hastaların tercihlerine göre seçim yapılır. Buna göre:

  • Metal seramik
  • Zirkonyum seramik
  • Tam seramik
  • Lamina veneer uygulamaları yapılmaktadır.

Metal seramik kaplamalar

Bu tip kaplamaların içi metal olup üzerine porselen ile kaplanır. Uzun senelerdir bilinen en eski kaplamalardan biridir. Dayanıklılık açısından sorunsuz olmalarına rağmen ışık geçirgenlikleri düşük olduğu için son yıllarda özellikle de ön bölge restorasyonlarında yerini zirkonyum seramik ve tam seramik gibi daha estetik materyallere bırakmıştır.

Zirkonyum seramik kaplamalar

Zirkonyum son yıllarda sıklıkla kullandığımız, alerji riski olmayan ve dişeti ile biyolojik olarak daha uyumlu olan ve metal gibi gri değil beyaz renk olduğundan ışık geçirgenliği daha yüksek olan estetik bir kaplama türüdür.

Tam seramik kaplamalar

Özellikle ön bölge restorasyonlarında, ışık geçirgenliğinin doğal dişe en yakın olduğu hem iç hem de dışının seramikten yapıldığı tam seramik materyalleri tercih etmekteyiz.

Doğal dişten neredeyse hiç ayırdedilemeyen bu tip kaplamaların kalınlıkları, metal ya da zirkonyum kaplamalardan daha ince olduğundan, kaplanacak diş yüzeyinden kaldırılan madde miktarı da azalmaktadır.

Seramik veya kompozit laminalar

Lamina veneerlerin kaplamalardan farkı, dişlerin çepeçevre değil yalnızca ön yüzeylerinden minimal olan materyal kalınlığı yani 0.3-0.7mm kader aşındırma yapılarak uygulanmalarıdır.

Seramik laminalar, tam seramik kaplamalarla aynı malzemeden yapılmakta, kompozitler ise, diş rengi dolgu malzemelerinden yapılarak tek seansta estetik gülüş elde edilmektedir.

Metal, zirkonyum ya da tam seramik olan laminalar dahil tüm uygulamalar, ağız içi işlemler tamamlandıktan sonra ölçülerin alınması ile devam etmektedir. Bu süreç zarfında dişlerin üzeri geçici akrilik dişlerle kapatılmakta hastalarımız hiçbir zaman dişsiz kalmamaktadır.

Daimi kaplamaların takılması 1 hafta-10 günde tamamlanmaktadır. Yalnızca kompozit laminalar tek seansta hasta koltukta iken yapıldığından prova seansına ihtiyaç olmamaktadır.

Zaman sıkıntısı olan hastalar için birebir bir tedavi şeklidir.

Köprüler

Dişsiz bölgeye komşu dişlerin küçültülerek, varolan diş eksikliklerinin giderildiği kapla tipleridir.

Son dönemde sağlıklı dişleri eksik dişleri yerine koymak için küçültmektense, kemik uygunluğuna göre implant uygulamayı tercih etmekteyiz. Ancak hali hazırda küçültülmüş dişler, eski köprülerin yenilenmesi veya implant uygulanamayan hastalarımız için hala köprü restorasyonlarını kullanmaktayız.

Hareketli – Damak Protezleri

Daha çok takıp çıkartılabilen protezler olarak bilinen, diş kayıplarının sabit kaplamalarla yerine konamayacağı kadar fazla diş eksikliklerinde veya tam dişsizlikte tercih ettiğimiz protezlerdir.

Tam protezler tamamen damaktan destek alırken, kısmı protezler hem varolan dişlerden hem de damaktan destek alır.

Tam dişsiz hastalara uygulanan tam protezler, sadece çiğneme değil yanak ve dudak göçükleri gibi estetik problemleri de ortadan kaldırarak genç görünmeyi sağlar.

İmplant Üstü Protezler

Eksik diş veya dişlerin, kemik içine yerleştirilen titanyum bir vida ve üzerine yerleştirilen protez ile yerine konması işlemine denir.

Kaybedilmiş dişlere komşu dişlerin küçültülmesine gerek duyulmaksızın yalnızca eksik dişin bulunduğu alana yerleştirildikleri için hem daha konservatif hem de daimi bir çözüm sunarlar.

Aynı diş üzerindeki protezler gibi implantüstü protezler de sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılabilir.